Quantum WC14-CB2160P 60" W x 18" D Green Epoxy Antimicrobial Finish Cantilever Single Shelf Post Wall Mount
Shop all Quantum Wall Mounted Restaurant Shelving
SKU:
WC14-CB2160P
MPN:
WC14-CB2160P
Commercial design services
Maximize storage with the Quantum WC14-CB2160P wall mount shelving. This 60" W x 21" D cantilever shelf has a durable green epoxy antimicrobial finish for a clean, organized culinary space.
  • Easy wall mount installation with brackets
  • Supports up to 26 pounds of weight
  • Versatile 60" W x 21" D shelf dimensions
  • Durable green epoxy antimicrobial finish
  • Includes two 14" posts for stability
  • NSF certified for safe food storage
Weight26 LBS
Height14 (H)
Width18 (W)
Depth60 (D)
Depth (front - back)21"
Filter TypeWall Shelves
FinishEpoxy Coated
Width (side - side)60"
ManufacturerQuantum
Weight26 LBS
Height14 (H)
Width18 (W)
Depth60 (D)
Depth (front - back)21"
Filter TypeWall Shelves
FinishEpoxy Coated
Width (side - side)60"
  • Wall Mount Shelving