Quantum WR86-1472S 72" W x 86" H x 12" D Stainless Steel Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR86-1472S
MPN:
WR86-1472S
Commercial design services
  • NSF certified for food safety compliance
  • Includes four adjustable wire shelves
  • Ideal for commercial kitchen storage
  • Sturdy stainless steel construction
  • Supports up to 700 pounds of weight
  • Vented design for optimal airflow
Weight88 LBS
Height86 (H)
Width14 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)12" Deep
Filter TypeShelving Units
FinishStainless Steel
Posts/Uprights4
Width (side - side)72" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
StyleVented
Weight88 LBS
Height86 (H)
Width14 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)12" Deep
Filter TypeShelving Units
FinishStainless Steel
Posts/Uprights4
Width (side - side)72" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
  • Wire Shelving Kit