Flash Furniture SEPCHT185-101 Navy Steel Frame Stacking Advantage Chairs
Shop all Flash Furniture Restaurant Seating
SKU:
SEPCHT185-101
MPN:
SEPCHT185-101
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Flash Furniture SEPCHT185-101 navy stacking chairs offer durable seating with an 18.5" width, 32" height, and 600 lbs capacity for high-density venues. The lightweight 13 lbs steel frame allows for efficient storage and quick room turnover.
  • Stackable design for storage
  • Steel frame for durable performance
  • Blue finish for institutional use
  • 600 Lbs. load capacity for heavy use
  • Fabric upholstered back and seat for easy care
  • 18.5-inch seat width for comfort
Weight13 LBS
Height32 (H)
Width18.5 (W)
Depth23 (D)
BackUpholstered
SeatUpholstered
ManufacturerFlash Furniture
ColorBlue
Dimensions23 18.5 32
Weight13 LBS
Height32 (H)
Width18.5 (W)
Depth23 (D)
BackUpholstered
SeatUpholstered
ManufacturerFlash Furniture
ColorBlue
Dimensions23 18.5 32
Downloads
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"