Advance Tabco FC-3-1824-18R 74.5" W 16 Gauge Stainless Steel Base Fabricated Sink
Shop all Advance Tabco 3 Compartment Sink
SKU:
FC-3-1824-18R
MPN:
FC-3-1824-18R
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Built for high-volume kitchens, the Advance Tabco FC-3-1824-18R 74.5" stainless steel three-compartment sink has 18" x 24" x 14" bowls, a right-hand drainboard, and 16 gauge 304 stainless construction for robust sanitation.
  • Adjustable stainless steel legs
  • Right-hand drainboard with tile edge
  • NSF certified for commercial kitchens
  • 74.5" overall length
  • Three 18" x 24" x 14" bowls
  • 16 Gauge Type 304 stainless steel
Weight220 LBS
Height43 (H)
Width74.5 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Compartment Width (side-side)18"
DrainboardsWith Right-Hand Drainboard
Overall Length74.5"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height8.5"
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Filter TypeStraight / Line Sinks
Gauge16 Gauge
Weight220 LBS
Height43 (H)
Width74.5 (W)
Depth30 (D)
Overall Length74.5"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height8.5"
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Gauge16 Gauge
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 3 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 3 Compartment Sink
Related products
picture
Quantum WRS5-86-2448SS 48" W x 24" D x 86" H Stainless Steel Solid Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Hatco GR2SDS-30 36.25" W Slanted Aluminum Shelf Glo-Ray Designer Slant Display Warmer - 120 Volts
Pro IconFree shipping
Yanco MA-9 9.5" Dia. Super White Porcelain Round Mayor Plate
Yanco BA-3112 11.5" W Melamine Rectangular with Sloping Sides Bamboo Style Plate
Yanco SH-310 16 Oz. Bone White Porcelain Round Shanghai Soup Plate
Connerton RLRB-23-42L-F-NG 42" W Stainless Steel Floor Model Natural Gas Lava Rock with Cast Iron Bottom Grates Charbroiler - 112,000 BTU
Omcan USA 44111 28.5" W x 6.75" D Stainless Steel 18 Gauge Rectangular Display tray
Duke ADI-4E-SW 12" x 20" Electiric Hot Food Drop-In Unit