Hatco GRAH-36-120-I-QS 36" W Aluminum Single Glo-Ray Infrared Strip Heater - 120 Volts 800 Watts
Shop all Hatco Strip Warmer
SKU:
GRAH-36-120-I-QS
MPN:
GRAH-36-120-I-QS
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Transform your food service with the Hatco GRAH-36-120-I-QS infrared strip heater. This 36" aluminum unit efficiently maintains food temperature, ensuring quality and safety in busy kitchens.
  • Ideal for keeping food warm
  • CSA certified for safety
  • Single Glo-Ray technology enhances visibility
  • Efficient 800 Watts heating
  • Compact design fits kitchens
  • Durable aluminum for longevity
Weight12 LBS
Height2.5 (H)
Width36 (W)
Depth6 (D)
Item TypeUnlighted
Length31" - 36"
Hertz60
StyleSingle
ConstructionSingle
MaterialAluminum
Voltage120v
Wattage800 Watts
Weight12 LBS
Height2.5 (H)
Width36 (W)
Depth6 (D)
Item TypeUnlighted
Length31" - 36"
Hertz60
StyleSingle
ConstructionSingle
MaterialAluminum
Voltage120v
Wattage800 Watts
Certifications
  • CE Certified certification
  • Strip Warmer
Related products
picture
Quantum PT-NR 8" x 2.5" Rigid Pneumatic Caster
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco 93-4-72-18RL 110" W x 28" D x 42" H Stainless Steel 16 Gauge 4-Compartments Regaline Sink
Pro IconFree shipping
Advance Tabco SAG-362 24" W x 36" D Stainless Steel 16 Gauge Open with Undershelf Work Table
Advance Tabco FS-FM-80 80" W x 19.5" D x 42.5" H 14 Gauge Stainless Steel Multiwash Hand Sink
Advance Tabco MX-GL-303 24" H Galvanized Base Equipment Stand
Advance Tabco FMG-242 24" W x 24" D Stainless Steel Top Galvanized Adjustable Undershelf Work Table
Advance Tabco TBG-364 48" W x 36" D Wood Bakers Top Work Table