Advance Tabco 93-4-72-18RL 110" W x 28" D x 42" H Stainless Steel 16 Gauge 4-Compartments Regaline Sink
Shop all Advance Tabco 4 Compartment Sink
SKU:
93-4-72-18RL
MPN:
93-4-72-18RL
Commercial design services
Handle high-volume dishwashing with the Advance Tabco 93-4-72-18RL sink, designed for continuous use. This 110" x 28" stainless steel workstation features four 16" x 20" compartments, 18" drainboards, an 8" backsplash, and 12" deep bowls.
  • Adjustable 1" bullet feet for leveling
  • 8" backsplash protects walls
  • NSF certified for sanitation compliance
  • Durable 16-gauge Type 304 stainless steel
  • Left and right 18" drainboards enhance workflow
  • Four 20" x 16" compartments for prep
Weight183 LBS
Height42 (H)
Width110 (W)
Depth28 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Compartment Width (side-side)16"
DrainboardsWith Left & Right-Hand Drainboards
Filter TypeStraight / Line Sinks
Overall Length110"
Sink Depth (rim-drain)12"
Splash Height8"
ManufacturerAdvance Tabco
Cartridge110 28 x 42
Style2 Drainboards
Weight183 LBS
Height42 (H)
Width110 (W)
Depth28 (D)
Overall Length110"
Sink Depth (rim-drain)12"
Splash Height8"
ManufacturerAdvance Tabco
Cartridge110 28 x 42
Style2 Drainboards
  • 4 Compartment Sink
Related products
picture
Quantum PT-NR 8" x 2.5" Rigid Pneumatic Caster
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco SAG-362 24" W x 36" D Stainless Steel 16 Gauge Open with Undershelf Work Table
Pro IconFree shipping
Advance Tabco FS-FM-80 80" W x 19.5" D x 42.5" H 14 Gauge Stainless Steel Multiwash Hand Sink
Advance Tabco MX-GL-303 24" H Galvanized Base Equipment Stand
Advance Tabco FMG-242 24" W x 24" D Stainless Steel Top Galvanized Adjustable Undershelf Work Table
Advance Tabco TBG-364 48" W x 36" D Wood Bakers Top Work Table