Hatco GRAHL-36D3 36" W Aluminum Double Lighted Glo-Ray Infrared Strip Heater - 120 Volts 1780 Watts
Shop all Hatco Strip Warmer
SKU:
GRAHL-36D3
MPN:
GRAHL-36D3
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Transform your food service with the Hatco GRAHL-36D3, a 36" aluminum double lighted glo-ray infrared strip heater. This efficient unit operates at 1780 watts, keeping your dishes warm and enhancing presentation.
  • 120 volts for compatibility
  • Compact size fits kitchen layouts
  • CSA certified for reliable performance
  • Efficient infrared heating for food safety
  • Lighted design enhances dish visibility
  • Durable aluminum for longevity
Weight25 LBS
Height2.5 (H)
Width36 (W)
Depth15 (D)
Item TypeLighted
Length31" - 36"
Hertz60
StyleDouble
ConstructionDouble
MaterialAluminum
Wattage1780 Watts
Weight25 LBS
Height2.5 (H)
Width36 (W)
Depth15 (D)
Item TypeLighted
Length31" - 36"
Hertz60
StyleDouble
ConstructionDouble
MaterialAluminum
Wattage1780 Watts
  • NSF Certified certification
  • Food Holding and Warming Equipment
  • Strip Warmer
  • Strip Warmer
Related products
picture
Advance Tabco 7-PS-50 17.25" W x 15.25" D Wall Mounted Hand Sink