Hatco UGAH-54D3 54" W Aluminum Double Ultra-Glo Infrared Foodwarmer - 208 Volts 2250 Watts
Shop all Hatco Strip Warmer
SKU:
UGAH-54D3
MPN:
UGAH-54D3
Commercial design services
Transform your food service with the Hatco UGAH-54D3, a 54" wide aluminum double ultra-glo infrared food warmer.
  • CSA certified for safety
  • Compact design fits kitchen spaces
  • Ideal for keeping food warm
  • Efficient 2250 Watts heating power
  • Remote toggle control for easy use
  • Durable aluminum construction
Weight36 LBS
Height3.8 (H)
Width54 (W)
Depth19 (D)
Item TypeUnlighted
Length49" - 54"
Type of ElementCeramic Heating
Voltage208v
ManufacturerHatco
Amps10.8
MaterialAluminum
Wattage2250 Watts
Weight36 LBS
Height3.8 (H)
Width54 (W)
Depth19 (D)
Item TypeUnlighted
Length49" - 54"
Type of ElementCeramic Heating
Voltage208v
ManufacturerHatco
Amps10.8
MaterialAluminum
Wattage2250 Watts
  • Strip Warmer
Related products
picture
Advance Tabco 7-PS-50 17.25" W x 15.25" D Wall Mounted Hand Sink