Jade TS-48-BIST 48" W Stainless Steel Bistro Double-Deck Tubular High Shelf
Shop all Jade High Shelves & Flue Risers
SKU:
TS-48-BIST
MPN:
TS-48-BIST
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Engineered for commercial kitchens, the Jade TS-48-BIST stainless steel bistro shelf offers a 48" double-deck high shelf that supports 110 pounds.
  • High shelf elevates equipment for hygiene
  • 110 lbs load capacity supports cookware
  • Stainless steel for corrosion resistance
  • 48" width fits bistro and prep stations
  • Double-deck design increases storage
Weight110 LBS
Height40 (H)
Width48 (W)
Filter TypeShelves
ShelvesDouble
ManufacturerJade
Number of Shelves2 Shelves
Item TypeShelves
Weight110 LBS
Height40 (H)
Width48 (W)
Filter TypeShelves
ShelvesDouble
ManufacturerJade
Number of Shelves2 Shelves
Item TypeShelves
Downloads
  • Downloadwarranty
  • Jade
  • Jade High Shelves & Flue Risers
  • Jade
Related products
picture
Nemco 8075-BW-230 Stainless Steel Rack And Construction Open Sliding Door Moist Heat Bun/Food Warmer - 230V
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco MT-MG-300 28" H Galvanized Base Mixer Table
Pro IconFree shipping
Advance Tabco FC-FM-1-ADA 40" W x 19.5" D 16 Gauge Freestanding Service Sink
Thunder Group SB520N 20.75" W Onyx Rectangular Melamine Serving Board