Jade JBR-CM48-WM-NG 48" W Natural Gas Bistro Wall-Mount Cheesemelter - 40,000 BTU
Shop all Jade Commercial Cooking Equipment
SKU:
JBR-CM48-WM-NG
MPN:
JBR-CM48-WM
Pro Icon
Usually ships in 2 - 4 Business Days
Warranty
Commercial design services
Jade JBR-CM48-WM-NG 48" cheesemelter delivers 40,000 BTU via infrared burners. Stainless steel build, insulated shelf, heavy brackets, CSAus & NSF certified for durable, compliant kitchen use.
  • Manual infinite controls for precision
  • Wall-mount design saves floor space
  • CSA and NSF certified for compliance
  • 48" width for high-volume kitchens
  • Stainless steel exterior for durability
  • 40,000 BTU infrared rapid browning
Weight210 LBS
Height20.25 (H)
Width48 (W)
Heat TypeInfrared
MountingWall Mounted
Rack Positions1
Width (side - side)37" - 48"
ManufacturerJade
Power TypeNatural Gas
Control TypeManual
Dimensions17.5 48 20.25
Weight210 LBS
Height20.25 (H)
Width48 (W)
Heat TypeInfrared
MountingWall Mounted
Rack Positions1
Width (side - side)37" - 48"
ManufacturerJade
Power TypeNatural Gas
Control TypeManual
Dimensions17.5 48 20.25
  • Natural Gas
  • Jade
  • Jade Commercial Cooking Equipment
  • Jade
Related products
picture
Advance Tabco HDCPU-5-BS 77.75" W Stainless Steel Stationary Heavy Duty Ice Cooled Serving Counter
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco SPT-304 48" W x 30" D Stainless Steel Poly-Top Work Table