Jade JMRH-12G-NG 12" W Natural Gas 6" Plate Shelf Titan Heavy Duty Range - 35,000 BTU
Shop all Jade Commercial Ranges & Burners
SKU:
JMRH-12G-NG
MPN:
JMRH-12G
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
The jade JMRH-12G-NG 12" natural gas range has a 1" polished steel griddle, stainless steel build, splashguards, a 6" shelf, and manual controls.
  • 6" front shelf for added prep space
  • Stainless steel exterior for easy cleaning
  • 12" wide 1" steel griddle for fast searing
  • Manual controls for operator adjustment
  • 35,000 BTU natural gas for consistent heat
Weight175 LBS
Height36.5 (H)
Width12 (W)
Depth36.25 (D)
BaseModular
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness1"
TopGriddles
ManufacturerJade
Power TypeNatural Gas
Control TypeManual
No of Burners1
Total BTU35,000 BTU
Dimensions12 12 36.5
Weight175 LBS
Height36.5 (H)
Width12 (W)
Depth36.25 (D)
BaseModular
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness1"
TopGriddles
ManufacturerJade
Power TypeNatural Gas
Control TypeManual
No of Burners1
Total BTU35,000 BTU
Dimensions12 12 36.5
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"