Jade JFLH-04R-T-54 54" W 2 Drawers Titan Fire and Ice Freezer Base - 115 Volts
Shop all Jade Commercial Refrigerated Chef Bases
SKU:
JFLH-04R-T-54
MPN:
JFLH-04R-T-54
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Designed for heavy kitchen workflows, the Jade JFLH-04R-T-54 54" freezer base features a stainless steel front, two removable drawers, and five pan wells for continuous service.
  • 6" adjustable legs for uneven floors
  • Holds five 12" x 20" x 6" pans for flexibility
  • CSA-compliant 115
  • Remote refrigeration compatible, reduces heat load
  • Two removable drawers for frozen storage
  • Stainless steel front and sides for sanitation
Weight405 LBS
Height25 (H)
Width54 (W)
Depth34 (D)
Drawer Qty2
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
RefrigerationRemote
Top FinishGalvanized Steel
ManufacturerJade
Amps4.4
Phase1-Ph
Hertz60
Refrigerant TypeR-404A
Voltage115v
Weight405 LBS
Height25 (H)
Width54 (W)
Depth34 (D)
Drawer Qty2
RefrigerationRemote
Top FinishGalvanized Steel
ManufacturerJade
Amps4.4
Phase1-Ph
Hertz60
Refrigerant TypeR-404A
Voltage115v
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • Jade
  • Jade Commercial Refrigerated Chef Bases
  • Jade