Jade JMBR-LB24 24" W Stainless Steel Wood Burning Titan Solid Fuel Broiler
Shop all Jade Commercial Broilers
SKU:
JMBR-LB24
MPN:
JMBR-LB24
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Built for heavy use in commercial kitchens, the Jade JMBR-LB24 wood-burning broiler delivers consistent char and high searing on a 24" grilling surface.
  • Includes copper brush, wood poker & shovel
  • Modular design for flexible kitchen integration
  • Wood-burning
  • 24" stainless steel exterior for easy sanitation
  • 2" hi-temp refractory liner for heat retention
  • Steel bar grates for consistent searing
Weight550 LBS
Height13.5 (H)
Width24 (W)
Depth38 (D)
Exterior FinishAll Stainless Steel
GridSteel
Width (side - side)1" - 24"
ManufacturerJade
Power TypeWood-Burning
Dimensions38 24 13.5
Weight550 LBS
Height13.5 (H)
Width24 (W)
Depth38 (D)
GridSteel
Width (side - side)1" - 24"
ManufacturerJade
Power TypeWood-Burning
Dimensions38 24 13.5
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Jade
  • Jade Commercial Broilers
  • Jade
  • Jade Commercial Broilers
Related products
picture
National Public Seating 6716HB 16" to 21" Adjustable Height Polyurethane Seat and Back Adjustable Height Kangaroo Task Chair