Jade JRLH-02R-B-36 36" W 2 Drawers Bistro Fire and Ice Refrigerated Base - 115 Volts
Shop all Jade Commercial Refrigerated Chef Bases
SKU:
JRLH-02R-B-36
MPN:
JRLH-02R-B-36
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Built for high-volume prep lines, the Jade JRLH-02R-B-36 refrigerated base has two 27-1/4" drawers and fits four 12" x 20" x 6" pans.
  • 1.45 amps at 115v lowers load
  • Remote R-404A refrigeration reduces noise
  • 6" stainless legs enable cleaning
  • 36" width fits standard prep lines
  • Supports (4) 12" x 20" x 6" pans
  • Two 27-1/4" drawers for storage
Weight275 LBS
Height25 (H)
Width36 (W)
Depth29 (D)
Drawer Qty2
RefrigerationRemote
ManufacturerJade
Amps1.45
Phase1-Ph
Hertz60
Refrigerant TypeR-404A
Voltage115v
Dimensions29 36 25
Weight275 LBS
Height25 (H)
Width36 (W)
Depth29 (D)
Drawer Qty2
RefrigerationRemote
ManufacturerJade
Amps1.45
Phase1-Ph
Hertz60
Refrigerant TypeR-404A
Voltage115v
Dimensions29 36 25
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Jade
  • Jade Commercial Refrigerated Chef Bases
  • Jade
Related products
picture
Carter-Hoffmann PSDTT10 10 Trays Stainless Steel Single Door Performance Patient Tray Cart
Pro IconFree shipping
picture
Omcan USA 11232 #32 0.50" Hard Stainless Steel European Style Machine Plate - Hubless
Pro IconFree shipping
Omcan USA 11226 #22 0.75" Hard Stainless Steel European Style Machine Plate - Hubless