Jade JRLH-04R-T-72 72" (4) 27.25" Removable Drawers Stainless Steel Front Face and Sides Titan Fire and Ice Refrigerated Base - 115 Volts
Shop all Jade Commercial Refrigerated Chef Bases
SKU:
JRLH-04R-T-72
MPN:
JRLH-04R-T-72
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
For commercial kitchens needing strong refrigeration, the Jade JRLH-04R-T-72 base offers a 72" footprint with four 27.25" drawers and space for eight 12" x 20" x 6" pans.
  • 6" adjustable legs for leveling
  • Holds eight 12" x 20" x 6" pans
  • Operates at 115v, 3.2 amps, CSA and cETLus certified
  • 72" refrigerated base for remote systems
  • Stainless steel front and sides
  • Four 27.25" removable drawers
Weight475 LBS
Height25 (H)
Width72 (W)
Depth34 (D)
Exterior FinishStainless Steel & Aluminum
RefrigerationRemote
Top FinishGalvanized Steel Top
Voltage115v
ManufacturerJade
Amps3.2
Phase1-Ph
Hertz60
Refrigerant TypeR-404A
Weight475 LBS
Height25 (H)
Width72 (W)
Depth34 (D)
RefrigerationRemote
Top FinishGalvanized Steel Top
Voltage115v
ManufacturerJade
Amps3.2
Phase1-Ph
Hertz60
Refrigerant TypeR-404A
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • Jade
  • Jade Commercial Refrigerated Chef Bases
  • Jade