Krowne KR19-24DP-10 24" W x 19" D 10 Circuit Cold Plate Royal Series Underbar Ice Bin or Cocktail Unit
Shop all Krowne Underbar Ice Bins and Cocktail Bins
SKU:
KR19-24DP-10
MPN:
KR19-24DP-10
zoom
Usually ships in 2 - 4 Business Days
Commercial design services
  • Includes a 6-inch backsplash for safety
  • Holds up to 97 pounds of ice
  • NSF certified for commercial use
  • Efficient 10-circuit cold plate design
  • Freestanding installation for easy setup
  • Stainless steel and galvanized construction
Weight108 LBS
Height36.5 (H)
Width24 (W)
Depth19 (D)
Bin Depth15"
Cold Plate10 Circuits
ConstructionStainless Steel & Galvanized
Depth (front-back) OA18" - 19"
Filter TypeIce Bins with Cold Plate
Ice Capacity97 Lbs.
Splash6"
Width (side-side) OA19" - 24"
ManufacturerKrowne
Item TypeIce Bins with Cold Plate
Dimensions28 29 21
Weight108 LBS
Height36.5 (H)
Width24 (W)
Depth19 (D)
Bin Depth15"
Cold Plate10 Circuits
Depth (front-back) OA18" - 19"
Ice Capacity97 Lbs.
Splash6"
Width (side-side) OA19" - 24"
ManufacturerKrowne
Dimensions28 29 21
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Equipment
  • Underbar Equipment
  • Underbar Ice Bins and Cocktail Bins
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Equipment
  • Underbar Equipment
Related products
picture
Yanco PK-314 14" W Grey Porcelain Oval Yanco Peacock Plate