Krowne KR19-30-10 30" Royal Series Underbar Ice Bin/Cocktail Unit
Shop all Krowne Underbar Ice Bins and Cocktail Bins
SKU:
KR19-30-10
MPN:
KR19-30-10
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Maximize your beverage service efficiency with the Krowne KR19-30-10 30" Royal Series Underbar Ice Bin/Cocktail Unit. This stainless steel unit holds 92 pounds and has 10 cold plate circuits for optimal ice storage.
  • NSF certified for safety
  • Freestanding unit with 6" backsplash
  • Professional bar ready
  • Efficient 92 lbs. ice storage
  • 10 cold plate circuits for cooling
  • Durable stainless steel design
Weight130 LBS
Height36.5 (H)
Width30 (W)
Depth19 (D)
Bin Depth12"
ConstructionStainless Steel & Galvanized
Filter TypeIce Bins with Cold Plate
Splash6"
ManufacturerKrowne
Item TypeIce Bins with Cold Plate
Cold Plate10 Circuits
Dimensions33 29 21
Weight130 LBS
Height36.5 (H)
Width30 (W)
Depth19 (D)
Bin Depth12"
Splash6"
ManufacturerKrowne
Cold Plate10 Circuits
Dimensions33 29 21
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Equipment
  • Underbar Equipment
  • Underbar Ice Bins and Cocktail Bins
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Equipment
  • Underbar Equipment