Krowne KR24-M48R 48" W Stainless Steel Royal Series Underbar Multi Station Ice Bin with Bottle Well
Shop all Krowne Underbar Ice Bins and Cocktail Bins
SKU:
KR24-M48R
MPN:
KR24-M48R
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Transform your beverage service with the Krowne KR24-M48R, a 48" stainless steel underbar multi-station ice bin with a convenient bottle well. This durable unit holds 138 pounds of ice, keeping your drinks chilled and ready for service.
  • NSF certified for safety and quality
  • Integrated bottle well for convenience
  • Durable stainless steel construction
  • Holds up to 138 pounds of ice
  • Freestanding design for easy placement
  • Efficient use of space in bars and restaurants
Weight129 LBS
Height36.5 (H)
Width48 (W)
Depth24 (D)
ConstructionStainless Steel
Filter TypeIce Bins without Cold Plate
ManufacturerKrowne
Item TypeIce Bins without Cold Plate
Weight129 LBS
Height36.5 (H)
Width48 (W)
Depth24 (D)
ConstructionStainless Steel
ManufacturerKrowne
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Equipment
  • Underbar Equipment
  • Underbar Ice Bins and Cocktail Bins
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Equipment
  • Underbar Equipment
Related products
picture
National Public Seating GRR24T Back Guardrail for 18" x 24" Tapered Risers
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco 94-2-36-24L 45" H x 64" W x 27" D 14 Gauge 304 Stainless Steel 2-Compartment Regaline Sink
Pro IconFree shipping
Metro 3636NS 36" W x 36" D Stainless Steel Wire Super Erecta Super Wide Shelf