Migali C-SPS-1-18-LP 18" Liquid Propane 2 Burners Countertop - 80,000 BTU
Shop all Migali
SKU:
C-SPS-1-18-LP
MPN:
C-SPS-1-18
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
  • Adjustable stainless steel legs for stability
  • Manual ignition for reliable performance
  • cETLus and ETL-Sanitation certified
  • High-efficiency 80,000 BTU output
  • Durable stainless steel construction
  • Two powerful 40,000 BTU burners
Weight119 LBS
Height22.8 (H)
Width18 (W)
Depth20.9 (D)
Burner Ring(s) Per Section2
Burner Section Qty1
Exterior FinishStainless Steel
IgnitionManual
In take tube pressure (W.C)10
Legs4" Adjustable Stainless Steel Legs
No of Burners2
Oven TypeCountertop
Total BTU80,000 BTU
Valve TypePilot light
ManufacturerMigali
Power TypeLiquid Propane
Burner Qty2
Weight119 LBS
Height22.8 (H)
Width18 (W)
Depth20.9 (D)
Burner Ring(s) Per Section2
Burner Section Qty1
Exterior FinishStainless Steel
IgnitionManual
In take tube pressure (W.C)10
No of Burners2
Oven TypeCountertop
Total BTU80,000 BTU
Valve TypePilot light
ManufacturerMigali
Power TypeLiquid Propane
Burner Qty2
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • Made in USA certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Stock Pot Range and Burner
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Stock Pot Range and Burner
Related products
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"