NBR Equipment 1SG-162012LR18 52" W Stainless Steel 18 Gauge with Left and Right-Hand Drainboards One-Compartment Economy Sink
Shop all NBR Equipment Single and Multi Compartment Sinks
SKU:
1SG-162012LR18
MPN:
1SG-162012LR18
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
NBR Equipment 1SG-162012LR18 52" stainless steel sink has a single 16" x 20" x 12" compartment, two 18" drainboards, and a 10" splash with 2" return. Its 18-gauge, 300-series construction meets NSF standards for heavy use.
  • Galvanized legs for support
  • 10" splash with 2" return protects walls
  • NSF certified for sanitation
  • 52" W stainless steel 18 Gauge
  • One-compartment 16" x 20" x 12" bowl
  • Left and right drainboards for efficiency
Weight49 LBS
Height43.75 (H)
Width52 (W)
Depth25.5 (D)
Base ConstructionGalvanized
DrainboardsWith Left & Right-Hand
Overall Length40" - 53"
Splash Height10"
Top Gauge18 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
Style2 Drainboards
Compartment Width (side-side)16"
Dimensions52.5 26 24.7
Weight49 LBS
Height43.75 (H)
Width52 (W)
Depth25.5 (D)
Base ConstructionGalvanized
Overall Length40" - 53"
Splash Height10"
Top Gauge18 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
Style2 Drainboards
Dimensions52.5 26 24.7
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from NBR Equipment
NBR Equipment ES-5-PU-B 5" Stem Caster
NBR Equipment ES-5-PU-B-TLB 5" Stem Caster