Shop all NBR Equipment Single and Multi Compartment Sinks
SKU:
2SS-242414R24
MPN:
2SS-242414R24
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
NBR Equipment’s 2SS-242414R24 two-compartment sink measures 76-3/16" x 29-1/2" x 44-1/16" and has two 24" x 24" x 14" bowls, a right-hand drainboard, and a 10" backsplash.
  • Adjustable stainless steel feet
  • 10" backsplash with 2" return for wall protection
  • 16-gauge 300 series stainless steel for corrosion resistance
  • Right-hand 24" drainboard for organized workflow
  • Two 24" x 24" x 14" compartments for prep and wash
Weight105 LBS
Height44.06 (H)
Width76.19 (W)
Depth29.5 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Drainboardswith Right-Hand Drainboard
Splash Height10"
ManufacturerNBR Equipment
Compartment Width (side-side)24"
Compartment(s)2
Overall Length73" - 90"
Sink Depth (rim-drain)14"
Style1 Drainboard
Dimensions76.6 30 27
Weight105 LBS
Height44.06 (H)
Width76.19 (W)
Depth29.5 (D)
Splash Height10"
ManufacturerNBR Equipment
Compartment(s)2
Overall Length73" - 90"
Sink Depth (rim-drain)14"
Style1 Drainboard
Dimensions76.6 30 27
Downloads
  • Downloadspecsheet
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from NBR Equipment
NBR Equipment ES-5-PU-B 5" Stem Caster
NBR Equipment ES-5-PU-B-TLB 5" Stem Caster