Shop all NBR Equipment Single and Multi Compartment Sinks
SKU:
3CSG-181814LR18
MPN:
3CSG-181814LR18
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • Galvanized legs with bracing for stability
  • 9"H backsplash protects walls
  • NSF certified for foodservice compliance
  • 18 Gauge Type 300 stainless steel
  • Two 18" drainboards for prep and drying
  • Three 18" x 18" x 14" compartments
Weight101 LBS
Height43.75 (H)
Width56.94 (W)
Depth56.94 (D)
Base ConstructionGalvanized
Compartments3 Compartments
Filter TypeCorner Sinks
Splash Height9"
Top Gauge18 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
Gauge18 Gauge
Style2 Drainboards
Dimensions57.5 57.5 28.5
Weight101 LBS
Height43.75 (H)
Width56.94 (W)
Depth56.94 (D)
Base ConstructionGalvanized
Compartments3 Compartments
Filter TypeCorner Sinks
Splash Height9"
Top Gauge18 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
Gauge18 Gauge
Style2 Drainboards
Dimensions57.5 57.5 28.5
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from NBR Equipment
NBR Equipment ES-5-PU-B 5" Stem Caster
NBR Equipment ES-5-PU-B-TLB 5" Stem Caster