Shop all NBR Equipment Single and Multi Compartment Sinks
SKU:
2SG-202012LR18
MPN:
2SG-202012LR18
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
NBR Equipment's 2SG-202012LR18 two-compartment sink features durable 18-gauge, 300 series stainless steel with two 20" x 20" x 12" bowls and drainboards for efficient prep.
  • Galvanized legs for support
  • 10" backsplash with 2" return
  • NSF certified for foodservice compliance
  • 18-gauge 300 Series stainless steel
  • Left and right 18" drainboards
  • Two 20" x 20" x 12" compartments
Weight75 LBS
Height43.75 (H)
Width76 (W)
Depth25.5 (D)
Base ConstructionGalvanized
Drainboardswith Left & Right-Hand Drainboards
Splash Height10"
Top Gauge18 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
Compartment Width (side-side)20"
Compartment(s)2
Overall Length73" - 90"
Sink Depth (rim-drain)12"
Style2 Drainboards
Dimensions76.5 26 24.7
Weight75 LBS
Height43.75 (H)
Width76 (W)
Depth25.5 (D)
Base ConstructionGalvanized
Splash Height10"
Top Gauge18 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
Compartment(s)2
Overall Length73" - 90"
Sink Depth (rim-drain)12"
Style2 Drainboards
Dimensions76.5 26 24.7
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from NBR Equipment
NBR Equipment ES-5-PU-B 5" Stem Caster
NBR Equipment ES-5-PU-B-TLB 5" Stem Caster