NBR Equipment 1SG-242414L24 50.5" W Stainless Steel 18 Gauge with Left-Hand Drainboard One-Compartment Economy Sink
Shop all NBR Equipment Single and Multi Compartment Sinks
SKU:
1SG-242414L24
MPN:
1SG-242414L24
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Built for busy kitchens, the nbr equipment 1SG-242414L24 stainless steel sink measures 50.5" wide with a 24" x 24" x 14" bowl and left-hand drainboard. It features an 18 gauge stainless top, galvanized base, and 10" backsplash.
  • Galvanized legs for support
  • 10" backsplash with 2" return
  • NSF certified for compliance
  • 50.5" W 18-gauge stainless construction
  • Left-hand 24" drainboard for workflow
  • One 24" x 24" x 14" deep compartment
Weight57 LBS
Height43.75 (H)
Width50.5 (W)
Depth29.5 (D)
Base ConstructionGalvanized
DrainboardsWith Left-Hand
Overall Length40" - 53"
Splash Height10"
Top Gauge18 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
Style1 Drainboard
Compartment Width (side-side)24"
Dimensions51 30 26.7
Weight57 LBS
Height43.75 (H)
Width50.5 (W)
Depth29.5 (D)
Base ConstructionGalvanized
DrainboardsWith Left-Hand
Overall Length40" - 53"
Splash Height10"
Top Gauge18 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
Style1 Drainboard
Dimensions51 30 26.7
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 1 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 1 Compartment Sink
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from NBR Equipment
NBR Equipment ES-5-PU-B 5" Stem Caster
NBR Equipment ES-5-PU-B-TLB 5" Stem Caster