NBR Equipment 1SS-162014LR18 55.25" W Stainless Steel 16 Gauge with Left and Right-Hand Drainboards One-Compartment Premium Sink
Shop all NBR Equipment Single and Multi Compartment Sinks
SKU:
1SS-162014LR18
MPN:
1SS-162014LR18
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
NBR Equipment 1SS-162014LR18 stainless steel sink is 55.25" wide with a 16" x 20" x 14" bowl and left/right drainboards for prep and cleanup.
  • Adjustable stainless steel feet
  • 10" backsplash with 2" return
  • NSF certified for foodservice compliance
  • 55.25" W 16/300 series stainless steel
  • Left and right 18" drainboards
  • One 16" x 20" x 14" deep compartment
Weight56 LBS
Height44.06 (H)
Width55.25 (W)
Depth25.5 (D)
Base ConstructionStainless Steel
DrainboardsWith Left & Right-Hand
Overall Length54" - 62"
Splash Height10"
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
Style2 Drainboards
Compartment Width (side-side)16"
Dimensions55.7 26 27
Weight56 LBS
Height44.06 (H)
Width55.25 (W)
Depth25.5 (D)
Overall Length54" - 62"
Splash Height10"
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
Style2 Drainboards
Dimensions55.7 26 27
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from NBR Equipment
NBR Equipment ES-5-PU-B 5" Stem Caster
NBR Equipment ES-5-PU-B-TLB 5" Stem Caster