NBR Equipment 1SS-181814L18 40.19" W Stainless Steel 16 Gauge with Left-Hand Drainboard One-Compartment Premium Sink
Shop all NBR Equipment Single and Multi Compartment Sinks
SKU:
1SS-181814L18
MPN:
1SS-181814L18
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
NBR Equipment 1SS-181814L18 stainless steel one-compartment sink features a 18" x 18" x 14" bowl, 18" left drainboard, 10" backsplash with 2" return, 16-gauge 300 series construction, adjustable stainless legs and NSF certified.
  • 10" backsplash with 2" return protects walls
  • Left-hand 18" drainboard improves efficiency
  • NSF certified for sanitation
  • 16 Gauge Type 300 stainless for durability
  • 18" x 18" deep compartment for prep
  • 40.19" wide fits tight workflows
Weight58 LBS
Height44.06 (H)
Width40.19 (W)
Depth23.5 (D)
Base ConstructionStainless Steel
DrainboardsWith Left-Hand
Overall Length40" - 53"
Splash Height10"
ManufacturerNBR Equipment
Style1 Drainboard
Compartment Width (side-side)18"
Dimensions40.6 24 27
Weight58 LBS
Height44.06 (H)
Width40.19 (W)
Depth23.5 (D)
DrainboardsWith Left-Hand
Overall Length40" - 53"
Splash Height10"
ManufacturerNBR Equipment
Style1 Drainboard
Dimensions40.6 24 27
Downloads
  • Downloadspecsheet
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from NBR Equipment
NBR Equipment ES-5-PU-B 5" Stem Caster
NBR Equipment ES-5-PU-B-TLB 5" Stem Caster