NBR Equipment 1SS-181814R18 40.19" W Stainless Steel 16 Gauge with Right-Hand Drainboard One-Compartment Premium Sink
Shop all NBR Equipment Single and Multi Compartment Sinks
SKU:
1SS-181814R18
MPN:
1SS-181814R18
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Built for busy kitchens, the nbr equipment 1SS-181814R18 stainless steel sink has an 18" x 18" x 14" bowl, right-hand drainboard, 10" backsplash, and 16-gauge construction.
  • Adjustable stainless steel bullet feet
  • 10" backsplash with 2" return
  • NSF certified for commercial use
  • 40.19" W overall, 1-compartment sink
  • Right-hand 18" drainboard
  • 16 Gauge Type 300 stainless steel
Weight81 LBS
Height44.06 (H)
Width40.19 (W)
Depth23.5 (D)
Base ConstructionStainless Steel
DrainboardsWith Right-Hand
Overall Length40" - 53"
Splash Height10"
ManufacturerNBR Equipment
Style1 Drainboard
Dimensions40.6 24 27
Weight81 LBS
Height44.06 (H)
Width40.19 (W)
Depth23.5 (D)
DrainboardsWith Right-Hand
Overall Length40" - 53"
Splash Height10"
ManufacturerNBR Equipment
Style1 Drainboard
Dimensions40.6 24 27
Downloads
  • Downloadspecsheet
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from NBR Equipment
NBR Equipment ES-5-PU-B 5" Stem Caster
NBR Equipment ES-5-PU-B-TLB 5" Stem Caster