NBR Equipment 1SS-242414R24 52.19" W Stainless Steel 16 Gauge with Right-Hand Drainboard One-Compartment Premium Sink
Shop all NBR Equipment Single and Multi Compartment Sinks
SKU:
1SS-242414R24
MPN:
1SS-242414R24
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
NBR Equipment 1SS-242414R24 stainless steel sink measures 52.19" wide with a 24" x 24" x 14" bowl, right-hand drainboard, and 10" backsplash.
  • Adjustable stainless steel feet for leveling
  • 16 Gauge Type 300 stainless steel
  • NSF certified, splash mount faucet holes, 8"
  • 52.19" W stainless steel sink
  • Right-hand 24" drainboard for workflow
  • One 24" x 24" x 14" compartment for large pots
Weight52.19 LBS
Height44.06 (H)
Width52.19 (W)
Depth29.5 (D)
Base ConstructionStainless Steel
DrainboardsWith Right-Hand
Overall Length40" - 53"
Splash Height10"
ManufacturerNBR Equipment
Style1 Drainboard
Dimensions52.6 30 27
picture
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
Pro IconFree shipping
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"