NBR Equipment 2SS-162014LR18 71.25" W Stainless Steel 16 Gauge with Left and Right-Hand Drainboards Two-Compartment Premium Sink
Shop all NBR Equipment Single and Multi Compartment Sinks
SKU:
2SS-162014LR18
MPN:
2SS-162014LR18
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
NBR Equipment 2SS-162014LR18 stainless steel sink features two 16" x 20" x 14" bowls, left and right drainboards, and a 10" backsplash. Its 16-gauge, 300-series build and adjustable legs ensure durable, NSF-certified performance.
  • Adjustable stainless steel feet
  • 10" backsplash with 2" return
  • NSF certified for foodservice
  • 71.25" W stainless steel 16 gauge
  • Left and right 18" drainboards
  • Two 16" x 20" x 14" compartments
Weight89 LBS
Height44.06 (H)
Width71.25 (W)
Depth25.5 (D)
Base ConstructionStainless Steel
DrainboardsWith Left & Right-Hand
Overall Length63" - 72"
Splash Height10"
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
Style2 Drainboards
Compartment Width (side-side)16"
Dimensions71.7 26 27
Weight89 LBS
Height44.06 (H)
Width71.25 (W)
Depth25.5 (D)
Overall Length63" - 72"
Splash Height10"
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
Style2 Drainboards
Dimensions71.7 26 27
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from NBR Equipment
NBR Equipment ES-5-PU-B 5" Stem Caster
NBR Equipment ES-5-PU-B-TLB 5" Stem Caster