NBR Equipment 2SS-162014R18 54.19" W Stainless Steel 16 Gauge with Right-Hand Drainboard Two-Compartment Premium Sink
Shop all NBR Equipment Single and Multi Compartment Sinks
SKU:
2SS-162014R18
MPN:
2SS-162014R18
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • Adjustable stainless steel bullet feet
  • 10" backsplash with 2" return
  • NSF certified for foodservice compliance
  • 54.19" W stainless steel 16 Gauge
  • Right-hand 18" drainboard
  • Two 16" x 20" x 14" compartments
Weight89 LBS
Height44.06 (H)
Width54.19 (W)
Depth25.5 (D)
Base ConstructionStainless Steel
DrainboardsWith Right-Hand
Overall Length54" - 62"
Splash Height10"
ManufacturerNBR Equipment
Style1 Drainboard
Compartment Width (side-side)16"
Dimensions54.6 26 27
picture
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
Pro IconFree shipping
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"