NBR Equipment 2SS-182414L18 58.19" W Stainless Steel 16 Gauge with Left-Hand Drainboard Two-Compartment Premium Sink
Shop all NBR Equipment Single and Multi Compartment Sinks
SKU:
2SS-182414L18
MPN:
2SS-182414L18
zoom
Commercial design services
NBR Equipment’s 2SS-182414L18 stainless steel sink features durable Type 300, 16 gauge construction with stainless legs and adjustable feet. It has two 18" x 24" x 14" bowls, a left-hand drainboard, 10" backsplash, and NSF certification.
  • Adjustable stainless steel feet for leveling
  • 10" backsplash with 2" return for splash
  • NSF certified for foodservice
  • 58.19" W 16-gauge 300 Series stainless steel
  • Left-hand 18" drainboard for workflow
  • Two 18" x 24" x 14" compartments for prep
Weight118 LBS
Height44.06 (H)
Width58.19 (W)
Depth29.5 (D)
Base ConstructionStainless Steel
DrainboardsWith Left-Hand
Overall Length54" - 62"
Splash Height10"
ManufacturerNBR Equipment
Style1 Drainboard
Compartment Width (side-side)18"
Dimensions58.6 30 27
Weight118 LBS
Height44.06 (H)
Width58.19 (W)
Depth29.5 (D)
DrainboardsWith Left-Hand
Overall Length54" - 62"
Splash Height10"
ManufacturerNBR Equipment
Style1 Drainboard
Dimensions58.6 30 27
Downloads
  • Downloadspecsheet
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from NBR Equipment
NBR Equipment ES-5-PU-B 5" Stem Caster
NBR Equipment ES-5-PU-B-TLB 5" Stem Caster