NBR Equipment 3CSG-242414LR24 74.94" W Stainless Steel 18 Gauge with Left and Right-Hand Drainboard Three-Compartment Economy Corner Sink
Shop all NBR Equipment Single and Multi Compartment Sinks
SKU:
3CSG-242414LR24
MPN:
3CSG-242414LR24
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
NBR Equipment 3CSG-242414LR24 stainless steel three-compartment corner sink fits a 74.94" width and features three 24" x 24" x 14" bowls, left and right drainboards, and a 9" backsplash.
  • 9" backsplash protects walls from splashes
  • Three 24" x 24" x 14" stainless bowls for efficient washing
  • 18 Gauge, 300 Series stainless steel resists corrosion
  • Left and right drainboards for washing and drying
Weight186 LBS
Height43.75 (H)
Width74.94 (W)
Depth74.94 (D)
Base ConstructionGalvanized
DrainboardsWith Left & Right-Hand
Filter TypeCorner Sinks
Overall Length73" - 84"
Splash Height9"
Top Gauge18 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
Style2 Drainboards
Gauge18 Gauge
Dimensions75.6 75.6 28.5
Weight186 LBS
Height43.75 (H)
Width74.94 (W)
Depth74.94 (D)
Base ConstructionGalvanized
Filter TypeCorner Sinks
Overall Length73" - 84"
Splash Height9"
Top Gauge18 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
Style2 Drainboards
Gauge18 Gauge
Dimensions75.6 75.6 28.5
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 3 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 3 Compartment Sink
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from NBR Equipment
NBR Equipment ES-5-PU-B 5" Stem Caster
NBR Equipment ES-5-PU-B-TLB 5" Stem Caster