NBR Equipment 3SG-101410R15 47.5" W Stainless Steel 18 Gauge with Right-Hand Drainboard Three-Compartment Economy Sink
Shop all NBR Equipment Single and Multi Compartment Sinks
SKU:
3SG-101410R15
MPN:
3SG-101410R15
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
NBR Equipment's 3SG-101410R15 stainless steel sink is 47.5" wide with three 10" x 14" x 10" compartments, a right-hand drainboard, and a 10" backsplash.
  • 10" backsplash with 2" return protects walls
  • 47.5" W 18 Gauge stainless steel top ensures durability
  • Right-hand 15" drainboard boosts prep and drainage
  • Three 10" x 14" x 10" compartments streamline washing
Weight62 LBS
Height43.75 (H)
Width47.5 (W)
Depth19.5 (D)
Base ConstructionGalvanized
DrainboardsWith Right-Hand
Filter TypeEconomy Sinks
Overall Length36" - 53"
Splash Height10"
Top Gauge18 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
Style1 Drainboard
Gauge18 Gauge
Dimensions48 20 22.7
Weight62 LBS
Height43.75 (H)
Width47.5 (W)
Depth19.5 (D)
Base ConstructionGalvanized
DrainboardsWith Right-Hand
Filter TypeEconomy Sinks
Overall Length36" - 53"
Splash Height10"
Top Gauge18 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
Style1 Drainboard
Gauge18 Gauge
Dimensions48 20 22.7
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 3 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 3 Compartment Sink
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from NBR Equipment
NBR Equipment ES-5-PU-B 5" Stem Caster
NBR Equipment ES-5-PU-B-TLB 5" Stem Caster