NBR Equipment 3SG-151514LR15 75" W Stainless Steel 18 Gauge with Left and Right-Hand Drainboards Three-Compartment Economy Sink
Shop all NBR Equipment Single and Multi Compartment Sinks
SKU:
3SG-151514LR15
MPN:
3SG-151514LR15
Commercial design services
Engineered for busy kitchens, the nbr equipment 3SG-151514LR15 three-compartment sink offers a 75" stainless steel workspace with two drainboards.
  • Galvanized legs for support
  • 10" backsplash with 2" return
  • NSF certified for compliance
  • 75" W 18-gauge stainless steel
  • Left and right drainboards for staging
  • Three 15" x 15" x 14" compartments
Weight72 LBS
Height43.75 (H)
Width75 (W)
Depth20.5 (D)
Base ConstructionGalvanized
DrainboardsWith Left & Right-Hand
Filter TypeEconomy Sinks
Overall Length73" - 84"
Splash Height10"
Top Gauge18 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
Style2 Drainboards
Gauge18 Gauge
Dimensions75.5 21 26.7
Weight72 LBS
Height43.75 (H)
Width75 (W)
Depth20.5 (D)
Base ConstructionGalvanized
Filter TypeEconomy Sinks
Overall Length73" - 84"
Splash Height10"
Top Gauge18 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
Style2 Drainboards
Gauge18 Gauge
Dimensions75.5 21 26.7
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • 3 Compartment Sink
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from NBR Equipment
NBR Equipment ES-5-PU-B 5" Stem Caster
NBR Equipment ES-5-PU-B-TLB 5" Stem Caster