NBR Equipment 3SG-151514R24 71.5" W x 20.5" D x 43.75" H Stainless Steel 3 Compartment Economy Sink
Shop all NBR Equipment Single and Multi Compartment Sinks
SKU:
3SG-151514R24
MPN:
3SG-151514R24
Commercial design services
NBR Equipment 3SG-151514R24 stainless steel sink measures 71.5" W x 20.5" D x 43.75" H with three 15" x 15" x 14" compartments, a 24" drainboard, and a 10" backsplash.
  • Galvanized legs with adjustable feet
  • 10" high backsplash with 2" return
  • NSF certified for commercial use
  • 71.5" W x 20.5" D for tight kitchens
  • 18 Gauge Type 300 stainless steel
  • Three 15" x 15" x 14" deep wash compartments
Weight75 LBS
Height43.75 (H)
Width71.5 (W)
Depth20.5 (D)
Compartment(s)(1) Compartment
DrainboardsWithout Drainboards
Style0 Drainboards
Gauge18 Gauge
Dimensions72 21 26.7
Weight75 LBS
Height43.75 (H)
Width71.5 (W)
Depth20.5 (D)
Compartment(s)(1) Compartment
DrainboardsWithout Drainboards
Style0 Drainboards
Gauge18 Gauge
Dimensions72 21 26.7
  • 3 Compartment Sink