NBR Equipment 3SS-143114LR18 81.25" W Stainless Steel 16 Gauge with Left and Right-Hand Drainboards Three-Compartment Premium Sink
Shop all NBR Equipment Single and Multi Compartment Sinks
SKU:
3SS-143114LR18
MPN:
3SS-143114LR18
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • 16 gauge stainless steel legs with bracing
  • 10" backsplash with 2" return
  • NSF certified for commercial use
  • 81.25" W 300 Series stainless steel
  • Left and right 18" drainboards
  • Three 14" W x 31" front-to-back x 14" deep bowls
Weight146 LBS
Height44.06 (H)
Width81.25 (W)
Depth36.5 (D)
Base ConstructionStainless Steel
DrainboardsWith Left & Right-Hand
Filter TypePremium Sinks
Overall Length73" - 84"
Splash Height10"
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
Style2 Drainboards
Gauge16 Gauge
Dimensions81.7 37 27
Weight146 LBS
Height44.06 (H)
Width81.25 (W)
Depth36.5 (D)
Filter TypePremium Sinks
Overall Length73" - 84"
Splash Height10"
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
Style2 Drainboards
Gauge16 Gauge
Dimensions81.7 37 27
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from NBR Equipment
NBR Equipment ES-5-PU-B 5" Stem Caster
NBR Equipment ES-5-PU-B-TLB 5" Stem Caster