NBR Equipment 3SS-203014L18 82.19" W Stainless Steel 16 Gauge with Left-Hand Drainboard Three-Compartment Premium Sink
Shop all NBR Equipment Single and Multi Compartment Sinks
SKU:
3SS-203014L18
MPN:
3SS-203014L18
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
NBR Equipment 3SS-203014L18 three-compartment sink features an 82.19" stainless steel work surface, 16 gauge, three 20" x 30" x 14" compartments, left drainboard, 10" backsplash, and 3-1/2" drains.
  • Adjustable stainless steel feet for leveling
  • 10" backsplash with 2" return for splash control
  • 82.19" W stainless steel 16 gauge
  • Left-hand 18" drainboard for efficiency
  • Three 20" x 30" x 14" NSF-certified compartments
Weight166 LBS
Height44.06 (H)
Width82.19 (W)
Depth35.5 (D)
Base ConstructionStainless Steel
DrainboardsWith Left-Hand
Filter TypePremium Sinks
Overall Length73" - 84"
Splash Height10"
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
Style1 Drainboard
Gauge16 Gauge
Dimensions82.6 36 27
Weight166 LBS
Height44.06 (H)
Width82.19 (W)
Depth35.5 (D)
DrainboardsWith Left-Hand
Filter TypePremium Sinks
Overall Length73" - 84"
Splash Height10"
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
Style1 Drainboard
Gauge16 Gauge
Dimensions82.6 36 27
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 3 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 3 Compartment Sink
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from NBR Equipment
NBR Equipment ES-5-PU-B 5" Stem Caster
NBR Equipment ES-5-PU-B-TLB 5" Stem Caster