NBR Equipment CDT-24R-16 24" Clean Straight Premium Dishtable
Shop all NBR Equipment Dishwashing Equipment & Accessories
SKU:
CDT-24R-16
MPN:
CDT-24R-16
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
NBR Equipment cdt-24r-16 24" clean straight premium dishtable offers a 24"W x 30.38"D x 44.06"H work surface with a 10" backsplash.
  • Adjustable stainless steel bullet feet
  • Stainless steel legs with adjustable bracing
  • NSF certified for foodservice compliance
  • 24"W x 30.38"D x 44.06"H compact footprint
  • 10" backsplash with 45° top and 2" return
  • 16 Gauge 300 Series stainless steel top
Weight36 LBS
Height44.06 (H)
Width24 (W)
Depth30.38 (D)
DirectionLeft To Right
Filter TypeClean Dishtables
Leg TypeStainless Steel
Splash Height10"H
Stainless Gauge16 Gauge
Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
Dishtable ShapeStraight
Dimensions29.5 34.6 14.6
Weight36 LBS
Height44.06 (H)
Width24 (W)
Depth30.38 (D)
DirectionLeft To Right
Filter TypeClean Dishtables
Leg TypeStainless Steel
Splash Height10"H
Stainless Gauge16 Gauge
Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
Dishtable ShapeStraight
Dimensions29.5 34.6 14.6
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from NBR Equipment
NBR Equipment ES-5-PU-B 5" Stem Caster
NBR Equipment ES-5-PU-B-TLB 5" Stem Caster