NBR Equipment CDT-48L-16 48" Clean Straight Premium Dishtable
Shop all NBR Equipment Dishwashing Equipment & Accessories
SKU:
CDT-48L-16
MPN:
CDT-48L-16
Commercial design services
NBR Equipment cdt-48l-16 48" clean straight premium dishtable offers a 48"W x 30.38"D work surface with a 10" backsplash, stainless steel top, and adjustable legs. NSF certified, it supports kitchen workflows and simplifies sanitation.
  • Adjustable stainless steel bullet feet for leveling
  • 48" wide 16-gauge Type 300 stainless top for durability
  • Stainless steel legs with adjustable bracing for stability
  • 10" backsplash with 45° top and 2" return for splash control
Weight58 LBS
Height44.06 (H)
Width48 (W)
Depth30.38 (D)
DirectionRight To Left
Dishtable ShapeStraight
Dimensions52.4 34.6 14.6
Weight58 LBS
Height44.06 (H)
Width48 (W)
Depth30.38 (D)
DirectionRight To Left
Dishtable ShapeStraight
Dimensions52.4 34.6 14.6
  • Dishtable
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from NBR Equipment
NBR Equipment ES-5-PU-B 5" Stem Caster
NBR Equipment ES-5-PU-B-TLB 5" Stem Caster