NBR Equipment CDT-60R-16 60" Clean Straight Premium Dishtable
Shop all NBR Equipment Dishwashing Equipment & Accessories
SKU:
CDT-60R-16
MPN:
CDT-60R-16
Commercial design services
Built for dishroom use, the nbr equipment cdt-60r-16 clean straight dishtable measures 60" W x 30.38" D x 44.06" H. It has a 10" backsplash, 16-gauge stainless steel top, and meets NSF certification for left-to-right workflow.
  • Left-to-right workflow configuration
  • Stainless steel legs with adjustable feet
  • NSF certified for foodservice use
  • 60" width fits commercial kitchens
  • 10" backsplash with 45° top return
  • 16 Gauge Type 300 stainless top
Weight71 LBS
Height44.06 (H)
Width60 (W)
Depth30.38 (D)
DirectionLeft To Right
Dishtable ShapeStraight
Dimensions65 34.6 14.6
Weight71 LBS
Height44.06 (H)
Width60 (W)
Depth30.38 (D)
DirectionLeft To Right
Dishtable ShapeStraight
Dimensions65 34.6 14.6
  • Dishtable
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from NBR Equipment
NBR Equipment ES-5-PU-B 5" Stem Caster
NBR Equipment ES-5-PU-B-TLB 5" Stem Caster