NBR Equipment SB-161812-14 16" W x 18" D x 12" H 14 Ga. Stainless Steel 1 Compartment Sink Bowl
Shop all NBR Equipment Commercial Sinks and Sink Parts
SKU:
SB-161812-14
MPN:
SB-161812-14
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
NBR Equipment SB-161812-14 stainless steel sink bowl measures 16" wide by 18" front-to-back with a 12" deep bowl in 14 gauge 304 construction.
  • 18 pounds for easy handling
  • Single compartment simplifies cleaning
  • Compatible with CSA-approved fixtures
  • 16" x 18" x 12" stainless bowl for heavy use
  • Weld-in/undermount design saves space
  • 14 gauge 304 stainless resists corrosion
Weight18 LBS
Height12 (H)
Width16 (W)
Depth18 (D)
Compartments1
ConstructionStainless Steel
Filter TypeWeld-In Sinks
Gauge14
ManufacturerNBR Equipment
Dimensions17.7 19.7 13.8
Weight18 LBS
Height12 (H)
Width16 (W)
Depth18 (D)
Compartments1
ConstructionStainless Steel
Filter TypeWeld-In Sinks
Gauge14
ManufacturerNBR Equipment
Dimensions17.7 19.7 13.8
Downloads
  • Downloadspecsheet
Related products
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from NBR Equipment
NBR Equipment ES-5-PU-B 5" Stem Caster
NBR Equipment ES-5-PU-B-TLB 5" Stem Caster