NBR Equipment SDT-26R-16 26" Soiled Straight Premium Dishtable
Shop all NBR Equipment Dishwashing Equipment & Accessories
SKU:
SDT-26R-16
MPN:
SDT-26R-16
picture
picture
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Engineered for heavy kitchen use, the NBR Equipment SDT-26R-16 dishtable offers a 26" work surface, a 20" x 20" x 8" pre-rinse sink, and a 10"H backsplash. Its stainless steel design ensures durable, NSF-certified performance.
  • Stainless steel legs with adjustable bracing
  • Right-to-left configuration optimizes workflow
  • NSF certified for sanitation
  • 26" wide 300-series stainless steel top
  • 20"W x 20"D x 8" deep pre-rinse sink
  • 10"H backsplash with 45° top and 2" return
Weight47 LBS
Height44.06 (H)
Width26 (W)
Depth30.38 (D)
DirectionRight To Left
Filter TypeDirty / Soiled Dishtables
Leg TypeStainless Steel
ShapeStraight
Splash Height10"H
Stainless Gauge16 Gauge
Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
StyleStraight
Item TypeDirty / Soiled Dishtables
Dishtable LegsStainless Steel
Dishtable ShapeStraight
Dimensions30.7 34.6 21.3
Weight47 LBS
Height44.06 (H)
Width26 (W)
Depth30.38 (D)
DirectionRight To Left
Leg TypeStainless Steel
ShapeStraight
Splash Height10"H
Stainless Gauge16 Gauge
Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
StyleStraight
Dishtable LegsStainless Steel
Dishtable ShapeStraight
Dimensions30.7 34.6 21.3
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Dishwashing Equipment
  • Dishtable
  • Dishwashing Equipment
  • Dishtable
Related products
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from NBR Equipment
NBR Equipment ES-5-PU-B 5" Stem Caster
NBR Equipment ES-5-PU-B-TLB 5" Stem Caster