NBR Equipment SDT-36L-16 36" Soiled Straight Premium Dishtable
Shop all NBR Equipment Dishwashing Equipment & Accessories
SKU:
SDT-36L-16
MPN:
SDT-36L-16
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
NBR Equipment SDT-36L-16 dishtable features a 36"W stainless steel work surface, a 20" x 20" x 8" pre-rinse sink, and a 10"H backsplash. Its 16-gauge, 300-series construction meets NSF standards and supports efficient dishroom operations.
  • Stainless steel legs with adjustable bracing
  • 20"W x 20" x 8" pre-rinse sink for soil removal
  • 36" wide 16-gauge Type 300 stainless top
  • Left-to-right soiled flow for efficient workflow
  • 10"H backsplash with 45° top and 2" return
Weight59 LBS
Height44.06 (H)
Width36 (W)
Depth30.38 (D)
DirectionLeft To Right
Filter TypeDirty / Soiled Dishtables
Leg TypeStainless Steel
ShapeStraight
Splash Height10"H
Stainless Gauge16 Gauge
Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
StyleStraight
Item TypeDirty / Soiled Dishtables
Dishtable LegsStainless Steel
Dishtable ShapeStraight
Dimensions40.6 34.6 19.7
Weight59 LBS
Height44.06 (H)
Width36 (W)
Depth30.38 (D)
DirectionLeft To Right
Leg TypeStainless Steel
ShapeStraight
Splash Height10"H
Stainless Gauge16 Gauge
Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
StyleStraight
Dishtable LegsStainless Steel
Dishtable ShapeStraight
Dimensions40.6 34.6 19.7
  • NSF Certified certification
  • Dishwashing Equipment
  • Dishtable
  • Dishwashing Equipment
  • Dishtable
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from NBR Equipment
NBR Equipment ES-5-PU-B 5" Stem Caster
NBR Equipment ES-5-PU-B-TLB 5" Stem Caster