NBR Equipment SDT-60R-16 60" Soiled Straight Premium Dishtable
Shop all NBR Equipment Dishwashing Equipment & Accessories
SKU:
SDT-60R-16
MPN:
SDT-60R-16
Commercial design services
NBR Equipment SDT-60R-16 soiled straight premium dishtable features a 60" stainless steel worktop, a 20" x 20" x 8" pre-rinse sink, and a 10"H backsplash. It meets NSF standards and supports efficient right-to-left workflow.
  • Adjustable stainless steel feet
  • Right-to-left layout for routing
  • NSF certified for compliance
  • 60" width for workflow
  • 10"H backsplash with 45° top
  • 16 Gauge Type 300 stainless top
Weight79 LBS
Height44.06 (H)
Width60 (W)
Depth30.38 (D)
DirectionRight To Left
Filter TypeDirty / Soiled Dishtables
Leg TypeStainless Steel
ShapeStraight
Splash Height10"H
Stainless Gauge16 Gauge
Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
StyleStraight
Item TypeDirty / Soiled Dishtables
Dishtable LegsStainless Steel
Dishtable ShapeStraight
Dimensions65 34.6 19.7
Weight79 LBS
Height44.06 (H)
Width60 (W)
Depth30.38 (D)
DirectionRight To Left
Leg TypeStainless Steel
ShapeStraight
Splash Height10"H
Stainless Gauge16 Gauge
Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
StyleStraight
Dishtable LegsStainless Steel
Dishtable ShapeStraight
Dimensions65 34.6 19.7
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from NBR Equipment
NBR Equipment ES-5-PU-B 5" Stem Caster
NBR Equipment ES-5-PU-B-TLB 5" Stem Caster