NBR Equipment SDT-72R-16 72" Soiled Straight Premium Dishtable
Shop all NBR Equipment Dishwashing Equipment & Accessories
SKU:
SDT-72R-16
MPN:
SDT-72R-16
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
NBR Equipment SDT-72R-16 soiled straight premium dishtable, 72"W x 33/8"D x 44.06"H, includes a 20" x 20" x 8" sink, 10"H backsplash, 8" faucet centers, 16-gauge stainless steel top, NSF certified.
  • Stainless steel legs with adjustable bracing
  • 10"H backsplash with 45° top and return
  • NSF certified for foodservice compliance
  • 72" width for commercial kitchens
  • Includes 20" x 20" x 8" pre-rinse sink
  • 16 gauge Type 300 stainless steel top
Weight91 LBS
Height44.06 (H)
Width72 (W)
Depth30.38 (D)
DirectionRight To Left
Filter TypeDirty / Soiled Dishtables
Leg TypeStainless Steel
ShapeStraight
Splash Height10"H
Stainless Gauge16 Gauge
Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
StyleStraight
Item TypeDirty / Soiled Dishtables
Dishtable LegsStainless Steel
Dishtable ShapeStraight
Dimensions76.8 34.6 19.7
Weight91 LBS
Height44.06 (H)
Width72 (W)
Depth30.38 (D)
DirectionRight To Left
Leg TypeStainless Steel
ShapeStraight
Splash Height10"H
Stainless Gauge16 Gauge
Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
StyleStraight
Dishtable LegsStainless Steel
Dishtable ShapeStraight
Dimensions76.8 34.6 19.7
  • NSF Certified certification
  • Dishwashing Equipment
  • Dishtable
  • Dishwashing Equipment
  • Dishtable
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from NBR Equipment
NBR Equipment ES-5-PU-B 5" Stem Caster
NBR Equipment ES-5-PU-B-TLB 5" Stem Caster