NBR Equipment SDT3-202012R20 100" Stainless Steel Three-Compartment Soiled Premium Dishtable
Shop all NBR Equipment Dishwashing Equipment & Accessories
SKU:
SDT3-202012R20
MPN:
SDT3-202012R20
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • Galvanized legs with adjustable bracing
  • 10" backsplash with 45° top and 2" return
  • NSF certified for commercial use
  • 100" 18/300 stainless steel construction
  • Two 20" drainboards for staging workflow
  • Three 20" x 20" x 12" wash compartments
Weight116 LBS
Height44.06 (H)
Width100 (W)
Depth30.5 (D)
Dish Machine LocationLeft Side
Dishtable LegsGalvanized Steel
Dishtable ShapeStraight
Dishtable Splash10"
Filter TypeDirty / Soiled Dishtables
Gauge18 Gauge
Type Stainless Steel Top300 Series
ManufacturerNBR Equipment
StyleStraight
Item TypeDirty / Soiled Dishtables
Stainless Gauge18 Gauge
Stainless Series300 Series
Dimensions102 31 24.8
Weight116 LBS
Height44.06 (H)
Width100 (W)
Depth30.5 (D)
Dish Machine LocationLeft Side
Dishtable LegsGalvanized Steel
Dishtable ShapeStraight
Dishtable Splash10"
Gauge18 Gauge
ManufacturerNBR Equipment
StyleStraight
Stainless Gauge18 Gauge
Stainless Series300 Series
Dimensions102 31 24.8
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from NBR Equipment
NBR Equipment ES-5-PU-B 5" Stem Caster
NBR Equipment ES-5-PU-B-TLB 5" Stem Caster