NBR Equipment SDT3C-202012R20 65.75" Stainless Steel Three-Compartment Economy Corner Dishtable
Shop all NBR Equipment Dishwashing Equipment & Accessories
SKU:
SDT3C-202012R20
MPN:
SDT3C-202012R20
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Optimize dishroom flow with the nbr equipment sdt3c-202012r20 three-compartment corner dishtable, 65.75" wide, 28.75" deep, and 43.75" high.
  • Galvanized steel legs and adjustable bullet feet
  • 9" backsplash with 45° top and 2" return
  • NSF certified for commercial use
  • 65.75" L-shaped three-compartment layout
  • Two 20" drainboards for workflow efficiency
  • 300 Series 18 gauge stainless steel top
Weight120 LBS
Height43.75 (H)
Width65.75 (W)
Depth67.25 (D)
Dish Machine LocationLeft Side
Dishtable LegsGalvanized Steel
Dishtable ShapeL-Shaped
Dishtable Splash9"
Filter TypeCorner Dishtables
Gauge18 Gauge
Type Stainless Steel Top300 Series
ManufacturerNBR Equipment
StyleL-Shaped
Item TypeCorner Dishtables
Stainless Gauge18 Gauge
Stainless Series300 Series
Dimensions68 66 25
Weight120 LBS
Height43.75 (H)
Width65.75 (W)
Depth67.25 (D)
Dish Machine LocationLeft Side
Dishtable LegsGalvanized Steel
Dishtable ShapeL-Shaped
Dishtable Splash9"
Filter TypeCorner Dishtables
Gauge18 Gauge
ManufacturerNBR Equipment
StyleL-Shaped
Item TypeCorner Dishtables
Stainless Gauge18 Gauge
Stainless Series300 Series
Dimensions68 66 25
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from NBR Equipment
NBR Equipment ES-5-PU-B 5" Stem Caster
NBR Equipment ES-5-PU-B-TLB 5" Stem Caster