NBR Equipment UD-2-101410-48L 48" W x 21.25" D x 32.5" H Stainless Steel (3) Compartments Premium Underbar Sink Unit
Shop all NBR Equipment Underbar Sinks
SKU:
UD-2-101410-48L
MPN:
UD-2-101410-48L
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
NBR Equipment UD-2-101410-48L stainless steel sink measures 48" W x 21.25" D x 32.5" H. It has three 10" x 14" compartments, a left ribbed drainboard, and a 3-3/4" backsplash.
  • Includes basket drains and overflow pipes
  • 3-3/4" high backsplash for splash control
  • Adjustable plastic bullet feet
  • Durable 300 series stainless construction
  • Left ribbed drainboard for fast drainage
  • Three compartments with two 10" deep bowls
Weight65 LBS
Height32.5 (H)
Width48 (W)
Depth21.25 (D)
Bowl Deep (rim - drain)10"
Bowl Size10" x 14" Front to Back
ConstructionStainless Steel top, Front, Ends & Legs
DrainboardsDrainboards on Left
Filter TypeBar Sinks
Sink Compartments(3)
Splash3"
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
Dimensions49.6 22.8 15.7
Certifications
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
picture
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
Pro IconFree shipping
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"