NBR Equipment UD-2-101410-48LR 48" W x 21.25" D x 32.5" H Stainless Steel (3) Compartments Premium Underbar Sink Unit
Shop all NBR Equipment Underbar Sinks
SKU:
UD-2-101410-48LR
MPN:
UD-2-101410-48LR
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
NBR Equipment UD-2-101410-48LR stainless steel sink has three compartments with two 10" x 14" bowls and ribbed drainboards for efficient dishwork.
  • Includes basket drains and overflow pipes CSA certified
  • Adjustable plastic feet for leveling
  • 3-3/4" high backsplash
  • 48" wide 300 series stainless steel
  • Left and right ribbed drainboards for workflow
  • Three 10" x 14" bowls for prep efficiency
Weight71 LBS
Height32.5 (H)
Width48 (W)
Depth21.25 (D)
Bowl Deep (rim - drain)10"
Bowl Size10" x 14" Front to Back
ConstructionStainless Steel top, Front, Ends & Legs
DrainboardsDrainboards on Left & Right
Filter TypeBar Sinks
Sink Compartments(3)
Splash3"
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
Dimensions49.6 22.8 15.7
Weight71 LBS
Height32.5 (H)
Width48 (W)
Depth21.25 (D)
Bowl Deep (rim - drain)10"
Filter TypeBar Sinks
Sink Compartments(3)
Splash3"
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
Dimensions49.6 22.8 15.7
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from NBR Equipment
NBR Equipment ES-5-PU-B 5" Stem Caster
NBR Equipment ES-5-PU-B-TLB 5" Stem Caster