NBR Equipment UD-3-101410-60L 60" W x 21.25" D x 32.5" H Stainless Steel (3) Compartments Premium Underbar Sink Unit
Shop all NBR Equipment Underbar Sinks
SKU:
UD-3-101410-60L
MPN:
UD-3-101410-60L
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Handle high-volume bar service with a durable underbar sink for efficient workflow.
  • Includes basket drains and overflow pipes
  • 18/300 series stainless for corrosion resistance
  • NSF certified for commercial kitchens
  • 60" wide stainless steel underbar sink
  • Left ribbed drainboard for drying
  • Three 10" x 14" compartments for prep
Weight75 LBS
Height32.5 (H)
Width60 (W)
Depth21.25 (D)
Bowl Deep (rim - drain)10"
Bowl Size10" x 14" Front to Back
ConstructionStainless Steel top, Front, Ends & Legs
DrainboardsDrainboards on Left
Filter TypeBar Sinks
Sink Compartments(3)
Splash3"
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
Dimensions61.6 22.8 15.7
Weight75 LBS
Height32.5 (H)
Width60 (W)
Depth21.25 (D)
Bowl Deep (rim - drain)10"
DrainboardsDrainboards on Left
Filter TypeBar Sinks
Sink Compartments(3)
Splash3"
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
Dimensions61.6 22.8 15.7
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • Underbar Sink
  • Commercial Sink
  • Underbar Sink
Related products
picture
Advance Tabco FS-WM-120EF 120" W x 19.5" D x 29.5" H 14 Gauge 304 Stainless Steel Wall Mounted Multiwash Hand Sink
Pro IconFree shipping
picture
Alto-Shaam FI-25867 Ventech Type 1 Hood Washable Grease Filter with Metal Housing
Pro IconFree shipping
Alto-Shaam BS-46316 12" x 18" Fry Basket